x
X C M G

Dünyanın En Ağır Tekerlekli Vinçleri Arasında Yer Alan XCA3000, İlk Operasyonunu Başarıyla Tamamladı

Dünyanın En Ağır Tekerlekli Vinçleri Arasında Yer Alan XCA3000, İlk Operasyonunu Başarıyla Tamamladı

XCMG'nin özgün bir yeniliği olan ve dünyanın en büyük tonajlı tekerlekli vinci olan XCA3000, son zamanlarda Çin'in Liaoning Eyaleti’ndeki Yingkou şehrindeki ilk görevini tamamlayarak işletme verimliliği ve kaldırma kapasitesinde çığır açtı.

Dashiqiao Xintai Yeni Enerji 200 MW rüzgar enerjisi tesisi inşası sırasında XCMG XCA3000 vinci,25 ton ağırlığında, 95 metre uzunluğundaki bir rüzgar türbini kanadını 107 metre yüksekliğe etkili bir şekilde kaldırdı. Daha sonra, kanat rüzgar türbini göbeğine doğru hassas bir şekilde yerleştirildi ve yerine monte edildi. Operasyon, enerji ve ağır kaldırma endüstrilerinden yöneticiler ile gazetecilerinin de katılımıyla ilgiyle izlendi.

Rüzgar türbinlerinin kaldırılması için özel olarak tasarlanmış bu vincin kullanılmasıyla işletme verimliliği ikiye katlandı. Ağırlığı 135 ton ve güç çıkışı 5MW olan bir rüzgar türbini gövdesi bu vinç sayesinde, 30 dakikalık bir operasyon süresi içerisinde etkili bir şekilde monte edilebilecek.

XCMG’nin XCA3000 tekerlekli vinci, 3000 tonluk bir kaldırma kapasitesine sahiptir ve 10MW'a kadar çalışan rüzgar türbinlerinin montajı için optimal olarak tasarlanmıştır. Bahsi geçen bu vinç, 160 metre yükseklikte, 190 ton taşıyabilir ve tekerlekli vinçler arasında en yükseğe, en ağır parçaların kaldırılması konusunda rekor kırmıştır.

Küresel rüzgar enerjisi ekipmanı üretimi, daha büyük ve daha ağır modellere doğru evrim geçirmektedir. Sonuç olarak, daha yüksek kaldırma kapasitelerine, daha büyük kaldırma yüksekliklerine, daha verimli operasyonlara ve daha güvenilir teknolojiye sahip kaldırma ve montaj ekipmanları, rüzgar enerjisi endüstrisinin hızlı ilerlemesi için hayati önem taşır hale gelmiştir.

XCA3000, yüksek performanslı esnek bom teknolojisinde de iyileştirmeler yapmış; yüksek rakımlarda kaldırma performansının azalması ve türbin kaldırma kancalarının altında kalan alanın sınırlı olması gibi sorunları ele almıştır. Sonuçta XCMG tarafından yapılan iyileştirmeler, bir rüzgar türbininin montajı için gereken süreyi %20-30 oranında azaltılmasını sağlamıştır.