x
X C M G

Şirket Profili

1943 Mart’ında kurulduğundan beri XCMG, Çin iş makineleri sektöründe lider konumunu korumaktadır.

ŞİRKET PROFİLİ

Çin'de inşaat makineleri endüstrisinin önde gelen markası XCMG’yi kurmak için ilk adımlar, 1943 yılında Shandong'un güneyindeki 8 numaralı Cephanelik Fabrikası’nda atıldı. Çin'deki şirket gruplarının yenilikçi bir atılım süreci olarak adlandırdığı 1989 yılından bu yana XCMG, Çin'in inşaat makineleri endüstrisinde birinci sıradaki yerini korumuştur. Şu anda dünya genelinde 3. sırada yer alan XCMG, Dünyanın En İyi 500 markası arasında da yer almaktadır.

XCMG, inşaat makineleri, madencilik makineleri, ağır hizmet kamyonları, sanitasyon ekipmanları, yedek parçalar ve bileşenler, pre-fabrik binalar, finansal hizmetler ve bilgi teknolojilerini kapsayan 60'tan fazla işletmeye sahiptir.

Çin'de inşaat makineleri endüstrisinin lideri olan XCMG, en geniş ürün gamını ve yedek parçaları tedarik eden; en köklü ve en büyük iş makinesi üreticisidir. Aynı zamanda en büyük ihracat hacmine de sahip olmasıyla uluslararası boyutta çalışmalarını sürdürmektedir.

1950 ve 1960'larda XCMG, o dönemin yenilikçi inşaat projelerinde çalışan vinçleri ve yol silindirlerini üreterek Çin'deki ilk iş makineleri üreticisi olmuştur. Günümüzde XCMG, dünyanın en büyük vinci ve Çin'in en büyük ekskavatörü gibi sektördeki ilk ve en iyi 100'den fazla makineyi üretmiştir. Ayrıca, XCMG 5 iş sektöründe 9 adet şampiyonluk kazanan işletme ve ürüne sahiptir. Çin’de 9 farklı ürün kategorisinde ilk sırada yer alan ürünlerinin arasında yer alan mobil vinçler; dünya genelindeki satışlara bakıldığında en büyük Pazar payına sahiptir. Ayrıca, tam set olarak üretilen beton makineleri ve kazık çakma makinelerinin pazar payları, dünyada ilk iki sırada yer almaktadır.

XCMG ulusal düzeyde kilit çalışmalar yürüten laboratuvarlara ve endüstriyel tasarım merkezlerine sahiptir. Ayrıca, XCMG’nin yeşil enerjiler üzerinde yoğunlaşan bir fabrikası ve yine yeşil odaklı tedarik zinciri işletmeleri mevcuttur. Ürünler 187 ülke ve bölgeye ihraç edilmektedir. Almanya, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan gibi ondan fazla ülkede Ar-Ge merkezleri, üretim tesisleri ve fabrikaları bulunmaktadır. Buna ek olarak XCMG, aralarında Schwing de bulunan üç güçlü Avrupa şirketini satın almıştır. Kuşak ve Yol İnisiyatifi üzerindeki ülkelerin %97'sine 3 milyar RMB'den fazla yatırım yapmıştır.

XCMG TURKEY HAKKINDA

XCMG Turkey'yi kurma yolculuğunda ilk adımlar 2016 sonbaharında atılmıştır, daha sonrasında ise başarılı ve yetenekli bir ekip oluşturma konusunda yoğunlaşılmıştır. XCMG Turkey, Türkiye pazarındaki genişleme fırsatını öngörerek inşaat makineleri sektöründe bilgili ve tecrübeli yeni ekip üyelerinin de ekibe katılmasının ardından 2018 yılında ilk distribütör olarak XCMG ekskavatörlerinin ve lastik tekerlekli yükleyicilerinin satışını gerçekleştirmek adına Hakan Makina ile işbirliği yapma kararı almıştır. Daha sonrasında 2019 yılında Enka Pazarlama'yı fore kazıklar, platformlar, diyaframlı kepçeler, silindirler ve greyderler gibi XCMG ürünlerinin satışını üstlenmesiyle beraber distribütör listesine dahil edilmiştir. 2022 yılında ise XCMG'nin Türkiye pazarındaki distribütörleri arasına forklift satışlarını gerçekleştirmesi hedefiyle HBZ Makina eklenmiştir.

2000

Servis Noktaları

1 NUMARA

Çin İnşaat Makineleri Endüstrisinde

$1.6 Milyar

Yıllık İhracat Hacmi