x
X C M G

XCMG Turkey Ekibi Deprem Felaketinden Etkilenenler İçin Çalışıyor

XCMG Turkey Ekibi Deprem Felaketinden Etkilenenler İçin Çalışıyor

Geçtiğimiz hafta tüm Türkiye, 6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Gaziantep'in Şehitkamil ilçesi olan 7,8 şiddetinde ve 9 saat sonra merkez üssü Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesi olan 7,5 şiddetinde iki depremin acı haberi ile uyanmıştır. Yaşanan bu deprem felaketi, 7,9 şiddetindeki 1939 Erzincan depreminden sonra Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kaydedilen en büyük ikinci deprem olarak kayıtlara geçmiştir. Depremler ve artçıları sonucunda Türkiye'de ve civar ülkelerde binlerce kişi hayatını kaybetmiş, hayatta kalan depremzedelerin büyük bir kısmı ise yaralanmış ve evlerinden olmuştur. Afet sonrası yalnızca 6.444 konut yıkılmakla kalmamış, aralarında Gaziantep Kalesi, Şirvan Camii, Malatya'daki Yeni Cami ve İskenderun'daki Latin Katolik Kilisesi'nin de bulunduğu çok sayıda tarihi yapı da ağır şekilde hasar görmüş veya kısmen yıkılmıştır. Bu depremler ve artçılarının 1000 kilometrelik bir alanda 13,5 milyon kişiyi etkilediği düşünülmektedir.

Bu süreçte depremzedelere ihtiyaç duydukları malzemeleri ulaştırabilmek ve enkaz altındaki vatandaşlara ulaşılmasını sağlayacak arama kurtarma çalışmalarına destek olabilmek adına XCMG Turkey ekibi de seferber olmuştur. XCMG ekskavatörleri depremden etkilenen bölgelerde yoğun çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmalar kapsamında sayısı 50’yi bulan XCMG makinesi ve operatörleri 40’a yakın depremzedenin enkaz altından çıkarılmasına yardım etmiştir. Ek olarak, XCMG Turkey ekibi Çin’den gelen ürün mühendisleri ile yardım malzemelerinin alınması, paketlenmesi ve yardım toplama merkezlerine ulaştırılması süreçlerinin hepsinde bizzat görev almıştır.

XCMG, inşaat makinelerindeki uzmanlığı ve sadece müşterilerine değil, ülkemizde yaşanan deprem felaketinde olduğu gibi ihtiyacı olan herkese yardım etmekteki kararlılığıyla; iş makineleri sektöründe sorumluluk bilincine sahip lider bir şirket olmanın ne anlama geldiğini tüm dünyaya göstermeyi hedeflemektedir.